انواع اینورتر خورشیدی و مشخصات فنی آن…

اینورتر وظیفه تبدیل برق DC به AC و بلعکس را انجام می دهد. در یک سیستم خورشیدی اینورتر ها مانند قلب سیستم عمل می کنند و برق DC تولید شده را به AC تبدیل می کنند.

منبع تغذیه سوئیچینگ چیست؟

در دنیای الکترونیک امروزی هر سیستم یا مدار الکترونیکی نیاز به یک منبع تغذیه دارد که دارای خصوصیاتی مانند راندمان بالا، توان اتلافی پایین، سطح ولتاژ یا جریان کنترل شده و دقیق و ابعاد فیزیکی پایین و … باشد. خصوصیاتی که ترانس های سیم پیچ دار سنتی فاقد آن هستند. راه حل استفاده از منابع تغذیه سوییچینگ ( Switch Mode Power Supply:SMPS ) است

یو پی اس چیست؟؟

یو پی اس یا اصطلاحا منبع تامین مداوم برق، یک سامانه الکتریکی-الکترونیکی مجهز به یک یا دو باتری است که در زمان قطع برق و یا نوسانات شدید و مخرب برق جریان را از برق شهری قطع می کند و از برق باتری برای تامین برق وسایل مصرف کننده استفاده میکند.

کاربرد اینورتر 400 هرتز

در طراحی هواپیما مهندسین می بایست یکسری توافقات را به منظور موازنه بهینه در خصوص راه حل ها در نظر بگیرند که گاهی ممکن است بین یکی با دیگری تناقض بوجود آید. یک مثال خوب در این رابطه سیستم الکتریکی هواپیماست. کوچک وسبک تر شدن منابع تغذیه  مزیت استفاده از سیستم برق 400هرتز به جای 60 هرتزمی باشد.

مقایسه بین شارژ کنترلر های PWM و MPPT

بیشتر شارژ کنترلرهای بازار از نوع PWM هستند . اما شارژ کنترلرهای MPPT بهتر هستند . انها ولتاژ پنل ها و باتری خورشیدی را طوری تنظیم می کنند که بیشترین شارژ (جریان ) را دریافت کنند . برای مثال اگر از شارژ کنترلر PWM استفاده کنیم برای یک سیستم که یک پنل 100 وات داشته باشد ما نمی توانیم ماکزیمم توان را از ان دریافت و باطری ها بدهیم . زیرا می دانیم که توان برابر است با جریان ضرب در ولتاژ P=V*I ، برای داشتن 100 وات توان خروجی از پنل طبق مشخصات پنل ولتاژ باید در حدود 16.7 و جریان در حدود 6 امپر باشد . ولتاژ باتری که می خواهد شارژ بشود در حدود 12.5 ولت است و اگر ما از شارژ کنترلرهای معمولی استفاده کنیم چون جریان ( 6 امپر ) و ولتاژ کاهش پیدا می کند (حدود 13.5ولت ) ، توان دریافتی برابر 81 وات می شود . پس شما در حدود 20% از توان تولیدی را از دست داده اید .

چرا اینورتر سینوسی؟

معرفی پارامتر سنجش  (THD)(total harmonic distortion)

این پارامتر یک پارامتر کیفی بوده و نمایانگرآن است که یک شکل موج یا سیگنال تا چه حد به شکل موج سینوسی نزدیک می‌باشد. مقدار THD بر حسب درصد بیان شده و هرچه میزان THD کمتر باشد شکل موج سینوسی دارای کیفیت بهتری می باشد. به طور مثال یک نوازنده ویولن را در نظر بگیرید؛ هر چه این فرد بتواند یک نت را صاف، بدون نویز و یا بدون صداهای مزاحم دیگر بنوازد آنگاه می‌توانیم بگوییم او سیگنالی با اعوجاج هارمونیکی کمتری تولید کرده است.

اینورتر سینوسی

اینورتر چیست ؟

برای راه اندازی و استفاده از وسایل الکتریکی معمولا به یک منبع ولتاژ AC (برق شهر) نیاز می باشد. مواقعی پیش می آید که برق شهر در دسترس نیست و تنها یک منبع ولتاژ DC (باطری) با مشخصات خاص در دسترس می باشد. در این شرایط ما نیاز به وسیله ای داریم که بتواند از این منبع DC یک منبع ACایجاد و نیاز ما را برطرف نماید. این وسیله ((اینورتر)) نام دارد.

شارژ کنترلر 

تا زمانی که نور خورشید زیاد می شود پنل خورشیدی هم ولتاژ بیشتری تولید می کند و ولتاژ بیش از حد پنل خورشیدی می تواند به باطری ها اسیب برساند . پس شارژ کنترلر برای تامین یک ولتاژ مناسب جهت شارژ باطری ها استفاده می شود . پس زمانی که ولتاژ تولیدی پنل خورشیدی بیش از حد بود شارژ کنترلر ، ولتاژ را به حد مناسب جهت شارژ باطری کاهش می دهد تا باطری ها اسیب نبینند .

انواع یو پی اس و کاربرد آنها چیست؟

یو پی اس (UPS) ها از دیدگاههای مختلفی از جمله تکنولوژی ساخت ، شکل موج خروجی ، تک و سه فاز بودن تقسم بندی میشوند.

ups

سیستم برق خورشیدی خانگی و محاسبه تقریبی هزینه آن

یک سیستم PV خورشیدی از بخش های مختلفی تشکیل شده که بایستی با توجه به کاربرد ، موقعیت مکانی و نوع سیستم انتخاب شوند.

خورشيد به عنوان يك منبع بي پايان انرژي مي تواند حل كننده مشكلات موجود در زمینه انرژي و محيط زيست باشد . متاسفانه انرژی ارزان و سود بانکی بالا هر دو باعث می شود که هزینه کردن در سیستم برق خورشیدی در کشور ما مقرون به صرفه به نظر نیاید در صورتی که در دراز مدت این سیستم ها بسیار مقرون به صرفه هستند و تاثیر بسزایی در کم کردن آلودگی هوا نیز خواهند داشت.

برق خورشیدی خانگی

This post is also available in: English