سوالات متداول

1-اینورتر چیست؟

برای راه اندازی و استفاده از وسایل الکتریکی معمولا به یک منبع ولتاژ AC (برق شهر) نیاز می باشد. مواقعی پیش می آید که برق شهر در دسترس نیست و تنها یک منبع ولتاژ DC (باطری) با مشخصات خاص در دسترس می باشد. در این شرایط ما نیاز به وسیله ای داریم که بتواند از این منبع DCیک منبع ACایجاد و نیاز ما را برطرف نماید. این وسیله ((اینورتر)) نام دارد.

2-تفاوت اینورتر Off grid  (مستقل از شبکه)و On grid ( متصل به شبکه) چیست؟

اینورتر متصل به شبکه (On-Grid) به برق شهری وصل شده و انرژی تولید شده از نور خورشید را مستقیم به برق شهر تزریق می کندو نیاز به ذخیره انرژی ندارد که در این نوع اینورتر از باتری استفاده نخواهد شد. اینورتر متصل به شبکه در مکان هایی مورد مصرف است که برق شهری موجود باشد ولی اینورتر جدا از شبکه (Off-Grid) معمولا در سیستم خورشیدی که مستقل از شبکه اند مورد استفاده هست سیستم های خورشیدی جدا از شبکه را جهت مکان هایی که دارای برق شهری نمی باشد طراحی و پیاده سازی می کنند.زمانی که ما اینورتر مستقل از شبکه استفاده می شود نیاز به شارژ کنترلر خورشیدی و باطری جهت ذخیره سازی انرژی می باشد.

3-انواع اینورتر Off Grid کدامند؟

  1. اینورتر سینوسی خالص
  2. اینورتر سینوسی اصلاح شده

4-اینورتر سینوسی خالص چه تفاوت با اینورتر مربعی اصلاح شده دارد؟

اینورتر سینوسی خالص می تواند برای تمام لوازم خانه به صورت موثر  استفاده شود. اینورتر سینوسی خالص عمر مفید بیشتری دارد و لوازم خانگی را ایمن نگه می دارد.از طرف دیگر اینورتر سینوسی اصلاح شده ارزانترهستند و بیشتر در خانه ها استفاده می شوند. اما آنها یک ایراد مهم دارند که با ممکن است با همه لوازم خانه سازگاری نداشته باشند. این اینورترها ممکن است در برخی لوازم خانه منجر به ایجاد حرارت اضافی شوند که عمر و قابلیت اطمینان آنها را کاهش می دهد.همچنین اینورتر سینوسی اصلاح شده نویز بیشتری تولید کرده که ممکن است باعث کارکرد نامناسب لوازم خانه شوند.

5-کیفیت شکل موج خروجی اینورتر چگونه می توان اندازه گیری کرد؟

(THD)(total harmonic distortion)

این پارامتر یک پارامتر کیفی بوده و نمایانگرآن است که یک شکل موج یا سیگنال تا چه حد به شکل موج سینوسی نزدیک می‌باشد. مقدار THD بر حسب درصد بیان شده و هرچه میزان THD کمتر باشد شکل موج سینوسی دارای کیفیت بهتری می باشد. به طور مثال یک نوازنده ویولن را در نظر بگیرید؛ هر چه این فرد بتواند یک نت را صاف، بدون نویز و یا بدون صداهای مزاحم دیگر بنوازد آنگاه می‌توانیم بگوییم او سیگنالی با اعوجاج هارمونیکی کمتری تولید کرده است.

6-آیا همه لوازم خانگی را می توان با اینورتر Off Grid روشن کرد؟

بله

7-مزایای اینورتر OPTO نسبت به سایر اینورترها چیست؟

  • حفاظت پلاریته معکوس ورودی
  • کنترل هوشمند فن
  • قابلیت ذخیره سازی اطلاعات عملکرد
  • توان راه اندازی اینورتر
  • قابلیت Built In Test
  • قابلیت Auto Recovery
  • کیس استاندارد 19 اینچ رکمونت

8-آیا اینورتر OPTO گارانتی دارد؟

بله

9-چه پارامترهایی در انتخاب اینورتر باید در نظر گرفته شود؟

قدم اول:  مشخص کنید که به چه توانی نیاز دارید

قدم دوم: ظرفیت اینورتر مستقل از شبکه را تعیین کنید

10-اثر هارمونیک در خروجی اینورتر بر وسایل الکتریکی مختلف چیست؟

اثر اعوجاج هارمونیک بر روی بارهای مقاومتی : مثل بخاری برقی و لامپهای پر مصرف رشته ای , برای این دسته از مصرف کننده ها مشکلی به وجود نمیاورند.
اثر اعوجاج هارمونیک بر روی بارهای سلفی : هر مصرف کننده ای که داخلش سیمپیچ به کار رفته است , مثل پنکه و انواع موتور AC و پمپها و ترانسهای هسته آهنی…این هارمونیکها موجب گرم شدن زیاد آنها شده و موجب تخریب لاکهای سیم مسی میشود , همچنین موجب لرزش غیر عادی در سیمها شده و سیمپیچها را سست میکند…
اثر اعوجاج هارمونیک بر روی بارهای خازنی : هر وسیله ای که داخلش خازن AC به کار رفته است , این هارمونیکها بر روی صفحات خازن تاثیر گذاشته و در بلند مدت انها را تخریب میکند….
مصرف کننده ها میتوانند دو یا ۳ حالت بالا را دارا باشند , مثلا هم سلفی و هم خارنی باشند… (بارهای ترکیبی)
همچنین اعوجاج هارمونیک بر روی نیمه هادی ها مثل دیود تاثیر گذاشته و آنها را در بلندمدت تخریب میکنند…

11-مشکل اینورترهای Off Grid با بارهای موتوری مانند موتور یخچال چیست؟

هر مصرف کننده ای که داخلش سیمپیچ به کار رفته است , مثل پنکه و انواع موتور AC و پمپها و ترانسهای هسته آهنی…این هارمونیکها موجب گرم شدن زیاد آنها شده و موجب تخریب لاکهای سیم مسی میشود , همچنین موجب لرزش غیر عادی در سیمها شده و سیمپیچها را سست میکند…